Sosyal Medya Yasası Maddeleri PDF 2022 (Onaylandı mı)

Sosyal Medya Yasası Maddeleri PDF 2022; sosyal medya düzenlemesi, sosyal medya yasası nedir maddeleri ve Sosyal Medya Mevzuat Makaleleri ile ilgili PDF Sorusunu ziyaretçilerimizden sık sık aldık. Bu içerik ile siz değerli ziyaretçilerimize sosyal medya hukuku pdf 2022 hakkında yardımcı oluyoruz. Sosyal medya hukuku nedir, sosyal medya hukuku ne iş yapar, sosyal medya kanunu onaylayıp onaylamadığı ve hangi maddelerin sosyal medya olarak kabul edildiği hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Twitter ve diğer sosyal medyanın gündeminde bugünlerde Sosyal Medya Kanunu ile ilgili haberler oldukça yaygın. İnsanlar bu yasağın neleri kapsadığını, ne işe yaradığını ve hangi suçları içerdiğini çok merak ediyor.

Sosyal Medya Yasası Maddeleri PDF 2022
Sosyal Medya Yasası Maddeleri PDF 2022

Uzun süredir gündemde olan Basın Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapan kanunun çıkmasıyla birlikte basın kartı uygulaması, türü ve niteliği ortaya çıktı. Burada Basın Kanunu’nun (Sosyal Medya Kanunu) maddeleri ve konuyla ilgili güncel bilgileri bulacaksınız…

Sosyal Medya Yasası Maddeleri PDF 2022

Sosyal medyada yer alan kanun maddeleri hakkında en doğru ve gerçekçi bilgi için mevzuat.gov.tr ​​sitesini ziyaret ediniz. Bu web sitesi resmi bir devlet sitesi olmasına rağmen, sizinle en güncel bilgileri paylaşabilen gerçek bir kanaldır. Aşağıda yer alan linki kullanarak sosyal medya yasası maddelerine PDF formatında ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Yasası PDF 2022

Sosyal Medya Yasası Nedir?

Dezenformasyonla Mücadele adı altında sunulan sosyal medya yasası, yasa tasarısı olarak Meclis’e sunulmuş ve TBMM Adalet Komisyonu tarafından onaylanmıştır. İnternet haberciliğine rağmen düzenlemeler içeren sosyal medya yasasında görüşmeleri devam ediyor ve tartışmalara hız kesmeden yenisi ekleniyor.

Sosyal Medya Yasası, yasadışı içeriğe rağmen sahte hesaplar tarafından farklı din ve farklı milletlere yönelik iftiraların önlenmesi, müstehcenlik, iftira ve eylemlerin kontrol altına alınması, nefret ve ayrımcılığa son verilmesi amacıyla düzenlenmiştir. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için tasarlanan sosyal medya yasaları, siber suçlarla mücadeleyi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Sosyal Medya Yasası Maddeleri Neler 2022

  • Çocuklara yönelik uygulamalar için “ayrı hizmetler” sağlanmasıyla, çocuk kullanıcıların internet ve sosyal medyada yasa dışı, ahlakı olmayan ve zararlı içeriklere maruz kalmalarının önüne geçilebilecek.
  • Haber içerikleri korunacak, tüm haber sitelerinin yayınladıkları içerikleri gizlemeleri gerekmektedir. Bu, yasa dışı içeriğin imha edilmesini ve keyfi olarak kaldırılmasını önler.
  • İçeriği herhangi bir web sitesinden ve platformdan kaldırmak için bir içerik kaldırma kararı yeterli olacak. Kişilik hakkının zedelenmesi şikayeti ile mahkemeye şikayet edip içeriğin kaldırılmasını talep eden ve talebi mahkemece kabul edilen kişiler artık başka sitelere başvururlarsa, mevcut karar bu adresler için de uygulanacaktır. Her site için ayrı bir karar vermeye gerek yoktur.
  • Basın İlan Kurumu Kanunu’nun 45. maddesinden sonra gelen 45/A maddesi eklenerek internet haber sitelerinde resmi ilan ve reklamların belirli kurallar çerçevesinde yayınlanması ve internet haber sitelerinin bu şekilde desteklenmesi öngörülmüştür.
  • Yeni yasa ile artık internet haberciliği künye belirtmeksizin yapmak mümkün olmayacak. Bir gazete için geçerli olan kurallar, haber üreten web siteleri için de geçerli olacak.

Sosyal Medya Yasası Onaylandı Mı?

Evet, Sosyal Medya Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeler sonucunda kabul edilerek yasalaştı.

Sosyal Medya Yasası Maddeleri PDF 2022 ile ilgili yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizinde Sosyal Medya Yasası Maddeleri hakkında bir görüşünüz varsa lütfen yorum bölümünde paylaşın.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın